Adsense ja eestikeelne veeb

Viimase kuu jooksul olen leidnud vähemalt 5-6 eestikeelset veebilehte (kõik ajaveebid), mis püüavad raha teenida. Adsense on programm, kus veebilehe omanik hakkab oma kodukal Google’i reklaame (peamiselt tekstireklaamid) näitama ja kui neil klikitakse, siis teenib ta raha. Seda, milliseid reklaame mingil lehel näidata, otsustab Google lehel olevate sõnade põhjal. Näiteks kui tekstis on korduvalt sõna “Lomo” või “lomography”", siis ilmuvad sinna kõrvale veebipoodide reklaamid (nagu siin näha), mis Lomo kaameratega äritsevad.

Olen ka ise veidi katsetanud ja võin üsna julgelt teha järelduse, et täna pole võimalik eestikeelse veebilehega antud moel raha teenida.


Miks? Sest Eesti firmad ennast Google’is ei reklaami. Eestikeelses tekstis pole aga pea üldse sõnu, mis ingliskeelsete reklaaminäitajate reklaame käima tõmbaks. Tulemuseks on see, et eestikeelsetel lehtedel on Google’i nö heategevusreklaamid e. mitte-tulunduslik reklaam. Näiteks Namiibia kirjaoskamatuse reklaamimiseks või palve aidata kaasa mingi kummalise haiguse likvideerimisele. Neil reklaamidel klikkimine aga näitajale raha ei tee.

Lootusetu? Suhteliselt. Parasiil ei teeninud raha enne, kui ta alustas ingliskeelse investeerimisblogiga. Mina olen raha teeninud vaid katsetamishuvis püsti pandud
ingliskeelse blogiga, mis fotograafiale keskenudb. Adsense’i reklaamid said pandud ka Fotodiibi lehtedele, kuid vaid paaril lool olen näinud “päris” reklaame, sest neis lugudes olid pikad ingliskeelsed tsitaadid.

Siiski on üks võimalus, kuidas Google’i abil endale väike sissetulek tilgutada. Nimelt pakub Google võimalust oma lehele otsing lisada. Ja seal otsitulemuste küljes saab samuti reklaame näidata. Nii vahetasin välja Fotodiibi otsingu (lisaboonuseks see, et otsitakse ka foorumi lehtede hulgast, mida varasem otsing ei osanud) ja sealt mingid sendid tiksuvad. Kujutan ette, et kui tegu oleks piisavalt külastatava lehega, siis võiks sealt isegi natuke raha teenida. Miinuspoolel aga see, et kaob kontroll selle üle, mida su lehel otsitakse ja kuidas otsitulemuste leht välja näeb.

Täiesti uus teema oleks see, et kas Eesti firmadel oleks ennast mõttekas Google’is . Siin annavad minu arvates vastuse EMOR-i regulaarsed uuringud, millest selgub, et Google on järjest välja vahetamas kodumaiseid otsinguid. Miks mitte võtta reklaamieelarvest paartuhat krooni ja proovida, millist tulemust need annavad. Tundub, et peaksin sellest eraldi pikema teema kirjutama.

3 comments - What’s your take?

  1. BC says:

    pakun et aastat kaks peab veel mööduma enne kui see eestis korralikult tööle hakkaks.. aga et selle paari aasta pärast juba ka asjalikult tugev olla peab praegu alustama..

  2. Kaido says:

    Neti oli minu jaoks teema vist umbes 8 aastat tagasi. Arusaamatu, kes seda ikka kasutab. Ja täiesti õige märkus, et Eesti firmad võiks vabalt Google’is reklaami osta, sest maksma peab niikuinii ainult reaalsete klikkide eest. Ootan uuringu tulemusi.

  3. Jaana says:

    Päris nii ka ei saa väita, et Eesti firmad üldse ei reklaami end googles. Näiteks, kui otsida sõna virtuaalserver siis ilmuvad sponsored linkide alla täitsa kodumaised teenuspakkujad :)

Leave a Reply