Blogfest: Kas blogi on meedia?

Laval on korralik parteipleenum – Meelis Mandel (Äripäev), Kerttu Metsar (Delfi), Margus Sameli (Aegis Media), Pille Pruulmann-Vengerfeldt (Tartu Ülikool), Villu Otsmann (Tamme & Otsmann), Henrik Roonemaa (Presshouse), Jaanus Lillenberg (Postimees), Marianne Mikko.

Erasektori töömesilane minus küsib, et mis probleemi me lahendame?

Küsimus: Kuidas blogid mõjutavad meediat?

Jaanus: Aga kes ütles, et Postimees Online on suurem, kui blogid? Aga mis sind tegelikult huvitab?
Meelis: Ma ju ütlesin, et see on tasuta hea sisu.
Marianne: Ajakirjanikud pole tähtsamad, kui ajakirjanikud. Laisad ajakirjanikud varastavad blogijatelt. Kopi-peist, rebi ja kleebi. Eetikaga pole meedias alati kõik korras.
Kerttu: Kasutame küll poliitikute blogisid allikana. Blogisid üldiselt.

Kerttu arvas, et blogid on ainult pool-meedia. Blogi on eelkõige platvorm. Sõltub, mis sinna platvormi peale on ehitatud, sealt hakkab pihta, et kas on meedia või mittemeedia.

Mariannelt küsitakse, et kui meedia konsolideerub, siis kas blogid on sõnavabaduse ja variatsiooni viimane kants.

Marianne: Meedia koondumine väljaandjale hea, aga ei pruugi olla hea ei demokraatjale, lugejale ega ka ajakirjanikule. Tänane ajakirjanik toodab 3x rohkem sisu, kui 30 (parandame mind palun) aastat tagasi. Neilt oodetakse rohkem sisu ja mitmekülgsemat (ka fotot ja videot) sisu.


Hans H.Luik üritusel sõna ei võtnud, aga videokommentaari on teinud.

Pille väidab, et Eestis loeb blogisid 15-20%. Ma pakun omalt poolt, et paljud ei teagi, et nad blogisid loevad.

Inno ja Irja võeti hambusse.

Margus: Blogimine on midagi kunsti ja teaduse vahepealset. Et ei peagi midagi reguleerima.

Roonemaa: Kas Twitter on meedia? Kas Facebooki profiil on meedia?

Ärimees Jaanuses ütleb, et iga kanal on meedia, kui see on regulaarne, sellel on regulaarne lugejaskond ja potensiaalne võimalus neile midagi turustada.

Meelis: Arvamuse avaldamine ei kao ära, kanal on ebaoluline.

Marianne: Eetikakoodeksist. “Ajakirjanik sa võid olla, aga inimene sa pead olema.” (Juhan Peegel) Sama kehtib ka blogijale. Teine J.Peegli mõte: “Kui vähegi saad, siis ära kirjuta.”

Pille väidab, et netti kirjutatu jääb sinna alatiseks, aga tegelikult eksib, sest päris paljudest kohtadest on võimalik info nii kustutada, et sellest märki ei jää. Parooli taga olevad kontod, mis Archive.org-ile kättesaamatud. Facebooki konto on võimalik kustutada ja sellega läheb sealt kõik kaduma. Kui keegi pole just spetsiaalselt su piksleid ja bitte oma kõvakettale salvestanud ja need siis netti välja paneb.

One comment - got something to add??

  1. Pille says:

    Okei, põhimõtteliselt on võimalik ära kustutada. Ja suuremat osa inimesi ei pruugi keegi salvestada, aga võib. oluline on, et uue meedia puhul on sinu kohta räägitav ja sinu enda räägitav oluliselt vähem sinu kontrolli all. Ja kui sa siis oma enda rumalusega silma suudad paista, siis ei aita sind suurt miski.Aga jah, tegelikult saab kaitsta, parooli alla panna ja kustutada. Aga oleks ju veel parem, kui poleks vaja tagantjärgi tark olla?

Leave a Reply